Tutaj jesteś

Podstawowe produkty medyczne, które warto mieć w domu

16 października, 2024 Zdrowie Podstawowe produkty medyczne


Komponowanie domowej apteczki pierwszej pomocy może okazać się dosyć trudnym zadaniem. Powinna być ona jednocześnie kompleksowa, jak i kompaktowa. Jeśli produktami medycznymi założymy całą, dużą szafkę, istnieje spore ryzyko, że zapomnimy, co się w niej w ogóle znajduje. W chwili potrzeby nie będziemy umieli znaleźć odpowiedniego akcesorium a część z nich przeterminuje się, zapomniana na dnie szafki, generując niepotrzebne koszty ekonomiczne i środowiskowe. Z drugiej strony zbyt ograniczona zawartość apteczki sprawi, że nie będziemy odpowiednio przygotowani na różnego typu sytuacje kryzysowe. Sprawdź, co zawsze warto mieć pod ręką w domu, aby sprostać najczęstszym problemom zdrowotnym.

Materiały opatrunkowe – must have w domowej apteczce

Najczęściej przydarzającym się zdarzeniem medycznym są różnego rodzaju zranienia i otarcia. To dlatego podstawowym składnikiem domowej apteczki są materiały opatrunkowe. Warto przy tym posiadać zarówno te standardowe, jak i niewielki zapas materiałów specjalistycznych. Szeroki wybór jednych i drugich znajdziesz tutaj: https://eplaster.pl/pl/c/MATERIALY-OPATRUNKOWE/195.

Do podstawowych środków opatrunkowych należą przede wszystkim łatwe w użyciu plastry w różnych rozmiarach. Niektóre z nich mają właściwości wodoodporne, inne są kolorowe i przez to łatwiej je zastosować u dzieci. Na skaleczenia w nietypowych miejscach lepiej sprawdzi się gaza opatrunkowa, przytrzymana bandażem albo siatka elastyczna. Do opatrunków specjalistycznych, które warto mieć pod ręką, należą opatrunki hydrożelowe na oparzenia, a także owalny, chłonny opatrunek na oko.

Środki do dezynfekcji – do skóry i do powierzchni

Podejmując jakiekolwiek czynności ratunkowe czy pomocnicze, musisz pamiętać o bezpieczeństwie własnym oraz osób, którym udzielasz pomocy. Największym błędem jest przechodzenie od razu do opatrywania, bez wcześniejszego odkażenia rany. W ten sposób ułatwiamy szkodliwym drobnoustrojom przedostawanie się do organizmu.

Aby prawidłowo wykonać opatrunek, ranę należy najpierw dokładnie oczyścić, przemyć (np. wodą utlenioną), a następnie zdezynfekować. Najlepiej sprawdzają się delikatne środki na bazie oktenidyny, które nie powodują podrażnień i nie przesuszają skóry. Po zakończeniu opatrywania rany trzeba również odkazić powierzchnie, które miały kontakt z krwią.

Akcesoria do pomiaru parametrów życiowych – profilaktyka i monitoring

W każdym domu powinno znajdować się kilka podstawowych i prostych w obsłudze urządzeń, służących do monitorowania parametrów życiowych. Weryfikacja stanu pacjenta z ich pomocą ułatwia czynności diagnostyczne. Jest również istotna w profilaktyce różnych chorób.

Do sprzętów medycznych, które warto mieć stale pod ręką, zalicza się przede wszystkim termometr, pozwalający na błyskawiczną ocenę stanu osoby, u której podejrzewamy gorączkę. Niezależnie od wieku, warto regularnie badać ciśnienie krwi (do czego niezbędny jest ciśnieniomierz) oraz poziom cukru (do czego potrzebujesz glukometru). Zwłaszcza u osób chorych warto sprawdzać również saturację (w tym celu należy zakupić łatwy w użyciu pulsoksymetr). W każdym domu powinna znajdować się również waga – warto pamiętać, że nadwaga jest czynnikiem ryzyka zwiększającym szanse na rozwinięcie się licznych, trudnych w leczeniu chorób.

Leki i suplementy – dostępne bez recepty

Do wyrobów medycznych zaliczają się również leki i suplementy. W tym przypadku należy zachować umiar – w apteczce powinny się znajdować tylko leki przepisane przez lekarza w związku z konkretnymi schorzeniami oraz pakiet podstawowych leków na najczęstsze przypadłości (np. leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na kaszel i katar, na niestrawność).

Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, nie zaszkodzi wspomaganie się suplementami, takimi jak tran, kompleks witamin czy adaptogeny. Latem apteczkę warto wzbogacić także o elektrolity, przeciwdziałające odwodnieniu.

Poza właściwym zaopatrzeniem domowej apteczki, liczy się również rozsądne jej użytkowanie. Upewnij się, że wiesz, jak stosować wszystkie środki i przedmioty, znajdujące się w podręcznym magazynie artykułów medycznych. Jeśli nie jesteś profesjonalistą, wybieraj najłatwiejsze w użyciu rozwiązania – bandaż kohezyjny zamiast tradycyjnego, pocięte plastry z opatrunkami różnej wielkości, przyjazne użytkownikowi urządzenia pomiarowe, bezpieczne, naturalne leki. W chwili stresu nietrudno o pomyłkę, która może mieć negatywny wpływ na zdrowie osoby, której starasz się udzielić pomocy. Pamiętaj również o odpowiedzialnej utylizacji zużytych artykułów: przeterminowane leki zanieś do apteki, pokrwawione plastry czy zużyte igły odpowiednio zabezpiecz przed wyrzuceniem ich do odpadów zmieszanych.

Artykuł sponsorowany

Stomatologia

Redakcja cnt.edu.pl

Redakcja cnt.edu.pl to grupa specjalistów z zakresu mody, urody, zdrowia, diety. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnych informacji i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?