Tutaj jesteś

Kłębuszkowe zapalenie nerek – co to za choroba i jak się objawia?

17 listopada, 2024 Zdrowie zapalenie nerek


Nerki to bardzo ważne narządy w organizmie. Ich głównym zadaniem jest filtrowanie krwi i poddawanie jej składników procesom, w wyniku których powstaje mocz, spływający najpierw do miedniczek nerkowych, a następnie do pęcherza. Wraz z moczem są wydalane z organizmu niepotrzebne produkty przemiany metabolicznej. Jeśli zatem praca nerek jest zaburzona, ma to negatywny wpływ na działanie całego organizmu. Jednym z powodów, dla których nerki mogą nie pracować prawidłowo, jest kłębuszkowe zapalenie nerek. Co to za choroba, jak ją rozpoznać i do jakiego lekarza się zgłosić? Radzimy.

Czym jest kłębuszkowe zapalenie nerek?

Kłębuszkowe zapalenie nerek to grupa chorób związanych z kłębuszkami nerkowymi. To właśnie w tak zwanych kłębuszkach zazwyczaj rozpoczyna się proces chorobowy. Gromadzą się tam komórki zapalne w postaci limfocytów i leukocytów, a także białka krwi. Prowadzi to do stopniowego uszkodzenia ścian kłębuszków nerkowych, co w konsekwencji powoduje nieprawidłową pracę nerek. Jeśli większość kłębuszków nerkowych przestaje pracować, może to doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Kłębuszkowe zapalenie nerek może być ostre i przemijające (wówczas po przebyciu choroby nerki wracają do całkowitego zdrowia) albo przewlekłe, w którym stopień degradacji kłębuszków nerkowych trwa przez dłuższy czas.

Przyczyny kłębuszkowego zapalenia nerek

Przyczyny kłębuszkowego zapalenia nerek nie są w pełni jasne. Wiemy, że występuje ono w wyniku nieprawidłowej czynności układu odpornościowego, który ma chronić organizm przed bakteriami, wirusami oraz innymi obcymi elementami. Kłębuszkowe zapalenie nerek rozwija się wtedy, kiedy z jakiegoś powodu kłębuszki nerkowe stają się celem ataku układu immunologicznego. Tak może się stać z powodu zakażenia bakteryjnego lub wirusowego (na przykład zapalenia gardła czy zakażenia skóry, wirusowego zapalenia wątroby typu B czy C albo zakażenia wirusem HIV), przyjmowania niektórych leków (szczególnie tych przeciwzapalnych), lub ze względu na obecność nowotworów.

Kłębuszkowe zapalenie nerek może dotyczyć wyłącznie tych narządów (mówimy wtedy o pierwotnym zapaleniu) lub być powiązane z innymi chorobami (wówczas mamy do czynienia z kłębuszkowym wtórnym zapaleniem nerek). Jakim chorobom może towarzyszyć zapalenie nerek? Do najważniejszych należą toczeń i inne choroby autoimmunologiczne, białaczka, chłoniak czy choroby wątroby.

Jak objawia się kłębuszkowe zapalenie nerek?

Kłębuszkowe zapalenie nerek często nie daje żadnych objawów. W przypadku ostrej postaci zapalenia, chory może go nawet nie zauważyć, gdyż ustępuje ono samoistnie i nie zostawia śladów. Kłębuszkowe zapalenie nerek zazwyczaj jest wykrywane ze względu na nieprawidłowe wyniki badania moczu. Warto zainteresować się diagnostyką w kierunku tej choroby, jeśli w moczu wykryte zostaną białka, erytrocyty i/lub wałeczki. Niepokój powinna też wzbudzić zmiana koloru moczu (w przypadku dużej obecności erytrocytów w moczu może on być różowy, czerwony lub brunatny) albo jego pienienie się. W niektórych przypadkach występuje też ból w okolicy nerek. Jeśli kłębuszkowe zapalenie nerek ma ciężki przebieg, choremu mogą towarzyszyć takie objawy jak:

  • bóle głowy i zaburzenia widzenia, a także nudności;

  • zmniejszenie objętości moczu lub zmniejszona konieczność jego oddawania w stosunku do wcześniejszego stanu;

  • obrzęki twarzy i puchnięcie kostek.

Jeśli w Twoim moczu zostaną wykryte białka lub krew, a także jeśli zauważysz u siebie wymienione wyżej objawy, nie czekaj – koniecznie zgłoś się do lekarza. Urolog Łódź w szpitalu Salve pomoże odpowiednio zdiagnozować Twoją przypadłość i zaproponować sposób leczenia.

Artykuł sponsorowany

Rola neurologa

Redakcja cnt.edu.pl

Redakcja cnt.edu.pl to grupa specjalistów z zakresu mody, urody, zdrowia, diety. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnych informacji i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?