Praca z psychoterapeutą w trybie zdalnym nie jest odpowiednią opcją dla każdego. Wiele osób zadaje sobie wręcz pytanie, czy terapia dla par online może mieć jakąkolwiek wartość. Jeśli rozważasz ten rodzaj sesji ze swoją drugą połówką, w tym artykule pokażemy, jak przebiega ta forma psychoterapii.
Psychoterapia online — dlaczego może być słusznym wyborem?
Zobaczmy, co na temat skuteczności psychoterapii online dla par mówią psycholodzy. Posłużymy się opinia psychologa, Roberta Pinkerta, który jest twórcą portalu internetowego świadczącego tego typu usługi:
Widzę, że osoby, które korzystają z usług psychoterapii online, często mają na tyle napięty grafik, że trudno im wygospodarować miejsce na dodatkową godzinę w tygodniu. W ich przypadku spotkania online minimalizują czas potrzebny na dojazdy do gabinetu terapeuty. Jeżeli chodzi o skuteczność spotkań w trybie zdalnym, widzę po opiniach klientów, że ta forma terapii dla par jest dla wielu osób równie skuteczna, co spotkania stacjonarne — mówi Robert Pinkert, twórca portalu oferującego psychoterapię online dla par online, Psychologwnecie.pl.
5 zalet terapii online dla par
Poniżej przedstawimy też argumenty, których używają osoby z powodzeniem uczęszczające od lat na terapię dla par w trybie online.
1. Oszczędność czasu
Dzisiaj każdy jest zabiegany. Z trudem znajduje czas na odpoczynek. Gdzie tu jeszcze czas na dodatkowe spotkania z terapeutą? Właśnie brak czasu jest częstym argumentem w związkach, w których jedna z osób chce iść na spotkania, a druga twierdzi, że nie ma na to czasu, np. przejazd przez zakorkowane miasto jest dla niej powodem, który ją zniechęca.
W takich przypadkach pary powinny rozważyć psychoterapię w trybie online — tutaj wystarczy w każdym tygodniu wyznaczyć 1 lub 2 godziny i konsekwentnie stawiać się w wyznaczonych terminach przed komputerem.
2. Elastyczność ustalania terminów spotkań
Każda osoba w związku musi dopasować termin spotkań do indywidualnego grafika. Jest to nieco trudniejsze niż w przypadku indywidualnej terapii, bo trzeba tu dograć 2 kalendarze. A nawet 3, jeśli weźmiemy pod uwagę kalendarz psychoterapeuty. Jeśli już uczęszczacie na terapie w trybie stacjonarnym, możecie też zapytać swojego terapeuty, czy nie widzi przestrzeni dla spotkań hybrydowych — takie podejście jest wymarzonym rozwiązaniem. Pozwala pogodzić napięty harmonogram zajęć i skuteczność, jaką dają regularne cotygodniowe spotkania.
3. Atmosfera sprzyjająca komfortowej rozmowie
Dla niektórych osób gabinet terapeutyczny stwarza nieprzyjazne środowisko do opowiadania o swoich osobistych, a niekiedy wręcz intymnych sprawach. Wiele par z tego powodu nie wyobraża sobie rozmowy na trudne tematy w gabinecie. Dla nich spotkania przez internet są wręcz jedyną możliwością, aby pracować nad problemami w związku.
Dodatkowo spotkania z własnego mieszkaniu dają maksymalny stopień prywatności. Niekiedy u klientów gabinetów terapeutycznych pojawia się obawa, że ktoś ich zobaczy, wchodzących na sesję. Choć korzystanie ze wsparcia terapeuty to żaden wstyd, dla części osób jest zmartwieniem spotkanie kogoś znajomego przy drzwiach gabinetu.
4. Czasem koszt spotkania może być niższy
Choć jest to dziś już raczej rzadkością, może się okazać, że cennik danego terapeuty będzie przewidywał niższą cenę za spotkania odbywające się przez internet. Przy czym uważamy, że cena nigdy nie powinna być głównym kryterium poszukiwań specjalisty od zdrowia psychicznego.
5. Dostęp do specjalistów z całego kraju
Pamiętaj, że internet pozwala wam korzystać z usług psychoterapeutów w całym kraju. Jeśli Ty i Twój partner chcecie umówić się na spotkania z cenionym specjalistą z drugiego końca Polski, nic nie stoi na przeszkodzie — terapia online dla par stwarza idealne ku temu warunki.
Psychoterapia dla par online to wartościowe narzędzie dla poprawy relacji
Jak widzisz, psychoterapia online głównie za sprawą nowoczesnych technologii, pozwala skutecznie rozwiązywać problemy w związkach. Jeśli Ty i Twój partner rozważacie tego typu wizyty, warto przynajmniej spróbować spotkań z terapeutą.
Artykuł sponsorowany