Data publikacji: 25 maja 2021

Transformacja cyfrowa antidotum na kryzys? XXII Konferencja Okrągłego Stołu

W dniu 17.05.2021 r., podczas XXII Konferencji Okrągłego Stołu „Polska w drodze do społeczeństwa informacyjnego” naukowcy zastanawiali się nad rolą i wyzwaniami jakie stoją przed nauką i technologią cyfrową. O tym, jak zmieniło się podejście do otwartych zasobów naukowych w dobie pandemii COVID-19 i czy ten stan pozostanie na dłużej z nami opowiadał prof. dr hab. Marek Niezgódka, Dyrektor Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW.

„Z dnia na dzień otwarto szeroki dostęp do publikacji i zasobów naukowych, które są bezpośrednio związane z epidemią Covid-19” – podkreśla prof. Niezgódka.

Na Konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich Pan prof. dr hab. Marek Niezgódka Dyrektor Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW, Przewodniczący Komitetu Programowego KOS wygłosił wykład otwierający. Wystąpienie nawiązywało do tegorocznego hasła Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego obchodzonego corocznie w tym dniu: „Przyspieszenie transformacji cyfrowej w trudnych czasach – wyzwania wobec nauki i technologii cyfrowych”.
Konferencja objęta została Patronatami Honorowymi Ministra Edukacji Narodowej i Sekretarza Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji Marka Zagórskiego.
Pan prof. dr hab. Marek Niezgódka został także uhonorowany medalem SEP im. prof. Mieczysława Pożaryskiego przyznanym m.in. za wkład pracy wniesiony w organizację konferencji SEP oraz rozwój technologii cyfrowych.

Czy transformacja cyfrowa jeszcze bardziej przyspieszy i będzie jądrem wdrażania zmian na rzecz zrównoważonego rozwoju naszej planety? Co odpowie na to nauka i czy transformacja cyfrowa zapewni swobodną wymianę publikacji i zasobów naukowych?

Zapraszamy do oglądania relacji z konferencji: