Data publikacji: 14 kwietnia 2021
|Aktualności, ProME

ProME – nadzieja na szybką walkę z epidemią

Naukowcy z Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz grupa wybitnych polskich lekarzy opracowuje narzędzie ProME, służące do modelowania epidemii COVID-19.

ProME oparte jest na aktualnej wiedzy medycznej i może być wykorzystywane do np. przygotowania scenariuszy obostrzeń bądź strategii zarządzania epidemią w miastach, powiatach, czy gminach. Twórcy rozwiązania informują, że wiedza o biologii wirusa agregowana na potrzeby projektu ProME jest na bieżąco aktualizowana.

Prototyp narzędzia jest już gotowy. Opracowano trzy modele. Dwa z nich (model predykcyjny i symulacyjny) wspomogą zarządzanie epidemią w Polsce. Trzeci model ułatwi procesy zarządzania służbą zdrowia.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją artykułu, w którym prof. dr hab. Marek Niezgódka oraz prof. dr hab. Andrzej Szałas informują o szczegółach związanych z projektem ProME.

Źródło (w kolejności wg od najstarszego):

• Parlamentarny.pl
  • Portal Samorządowy