Tutaj jesteś

Czym jest kleptomania?

9 maja, 2024 Lifestyle Czym jest kleptomania?

Kleptomania jest zaburzeniem kontroli impulsów, które objawia się nieodpartą chęcią kradzieży przedmiotów, które z reguły nie mają dla osoby chory opłacalnej wartości. Osoby cierpiące na kleptomanię kradną z poczucia napięcia emocjonalnego, dzięki czemu kradzież działa jak forma uwalniania się z nagromadzonych emocji.

Objawy kleptomani

Osoby zmagające się z kleptomanią często doświadczają mocnego impulsu do kradzieży, nawet pomimo świadomości konsekwencji swojego działania. Wielu z nich odczuwa olśnienia, łupieżczy pociąg, gwałtowny wzrost napięcia emocjonalnego przed kradzieżą oraz ulgę i zadowolenie po dokonanym czynie. Co ciekawe, niektórzy pacjenci nie pamiętają dokładnie momentu, w którym dokonali kradzieży, co świadczyć może o automatyzmie i działaniu podświadomości.

Przyczyny występowania kleptomanii

Nie ma jednej konkretnej, jasno określonej przyczyny, która powoduje wystąpienie kleptomanii. Jednakże istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na rozwój tego zaburzenia. Należą do nich między innymi czynniki genetyczne, chemiczne zaburzenia równowagi neuroprzekaźników w mózgu, zaburzenia psychiczne takie jak depresja, lęk czy stany maniakalne oraz wydarzenia traumatyczne w przeszłości.

Jakie są skutki kleptomanii?

Skutki kleptomanii mogą być bardzo dotkliwe zarówno dla samej osoby cierpiącej na to zaburzenie, jak i dla jej najbliższych oraz społeczeństwa. Osoba chora może doświadczać poczucia winy, wstydu i poczucia braku kontroli nad własnymi zachowaniami. Może również mieć problemy z funkcjonowaniem w życiu społecznym i zawodowym. Ponadto, kradzieże dokonywane przez osoby zmagające się z kleptomanią mogą prowadzić do konsekwencji prawnych, finansowych oraz społecznych.

Stomatologia

Redakcja cnt.edu.pl

Redakcja cnt.edu.pl to grupa specjalistów z zakresu mody, urody, zdrowia, diety. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnych informacji i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?